top of page

Évzáró gondolatok - 2024 szilveszterekor, egy pohár Unicum társágában

budoakademia



Tisztelt Szülők, Gyerekek, Felnőttek és Barátaink!


Mondvacsinált és hatásvadász hagyományainkhoz hűen pár száz – mondatban szeretném összefoglalni ezt az évet, hogy kis szívecském miért is repes fecskeszárny sebességével, ha erre az egész KBA nevű szervezetre gondolok.


Lüktet ez a szervezet, él, barátokból áll, tisztel és befogad, nem akar megváltoztatni, de megváltozol mégis. Próbálok nem cukormáztól csöpögő habostortának vagy túl szentimentálisnak lenni, igyekszem csak a lényegét kihozni abból, hogy mit is csinálunk

itt ebben a Központi Budo Akadémiában, mi történt ebben az évben velünk?


A KBA küzdelemcentrikus, minden fizikai technikát és szellemi tanítást a használhatóság

szempontjából vizsgál. Materialista.

A KBA versenyekből, versenytapasztalatokból és küzdelmek tapasztalataiból táplálkozik. A pofon az pofon, hiába burkoljuk misztikus dumákba. A harc a Budo alap lényegisége, ahol valaki mindig veszít, amit nem akarunk, ezért igyekszünk a winner oldalra állni. Az Akadémia felfogása az, hogyha már fegyverré vált a test, és ezernyi tapasztalat gyűlt össze kék és zöld aláfutások formájában, akkor érdemes csak utánajárni vallásnak, szellemiségnek, filozófiának. De akkor nagyon. Addig pedig csak csorogjon a falról az izzadság.


A KBA ezen felfogás alapján:


Tagja a Magyar Judo Szövetségnek.

Alapító tagja Magyar Sportjitsu Szakszövetségnek és alapító tagja Magyar Grappling Szövetségnek.

Tagja az International Yoshinkai szervezetnek, amin keresztül kapcsolatot tart koryu iskolákkal,

és tagja ezen keresztül más nemzetközi szervezeteknek.


Ez tartja egyensúlyba az erőt és a szellemi töltést.


Ez az év is piszok nehéz volt. Megtapogattuk a púpjainkat minden négyzetcentin. Oktattunk, tanultunk Portugáliában, ahonnan alig vártuk, hogy hazakerüljünk és leradírozzuk a térképről is, annyira félresikerült.

Felforrt az agyunk a nyári tábor sátra alatt a negyven fokban , volt akinek a

bokája a tábor első öt percében ment ki és szeptembertől decemberig a sződi dojoban edzett vagy Bence termében, hogy vizsgázni tudjon valahogy mégis az idén. Már nem én, nem a danosok, hanem a haladók készítették fel kyu vizsgákra a fiatalokat. A dankollégium pedig vette idén a bátorságot ahhoz, hogy csörgőkígyót ingereljenek meztelen talppal és beszóljanak nekem. Ez azt jelenti, hogy televényre hullott a mag és szabad embereket neveltem nem klónokat. Olyan danosokat, akik szó nélkül felállnak a székről és beszállnak segíteni a vizsgákba és még nem láttam nálunk danost kopogni alacsonyabb fokozatúak alatt.

De, hol is tartunk jelenleg? Nos, csak ott, hogy kényelmesen ülök a kis pókhálómban, mint a pókapóka és más dolgom nincsen ,mint elhitetni mindenkivel, bölcsességem határtalanságát, bebeszélni élőnek és élettelennek, hogy nekem nem fontos a fizetésem, megkenni a tengelyt, rendet tenni, ha néha megakad valami. Ez tíz évbe telt.

Az az igazság, hogy az egész KBA –t el lehetne dobni , ha nem a legjobbak dolgoznának benne. Értsd ezt a kezdőkre is, hiszen hamar kikopik innen az, aki nem ide való.

Csoportok, szakosztályok. Mindenütt danosok ,de főleg saját nevelésű danosok és barna övesek dolgoznak. Ha valamiben fejlődnünk kell azt is a legjobbaktól tanuljuk, akik bár nem viselik fizikailag a KBA emblémáját, de a szívükben igen és nem egy esetben valamikor innen indult a pályafutásuk, legalább is voltam hatással arra, hogy erre az útra léptek.


Milyen csoportjaink dolgoztak ebben az évben?


Ovijudo: Horváth Zoli sensei, Málna és Zsombor egy majd harminc fős bolhacsapatot tartanak egyben. Pattognak a kicsik szanaszéjjel egy órán keresztül. Na, itt tarts rendet, ha tudsz. Az aprólékok imádják őket a szülők pedig látják, hogy a porontyok a legjobb helyen vannak. Ide kell az igazi alázat, olyanokat oktatni, akik még őszinték és nem tudják szavakba önteni az érzéseiket, türelem kell hozzájuk.


Gyerek és Ifijudo : Ebben az évben érett be mindaz ,amit évek óta építettünk. Bogi Levi és Richi két év munka, tanulás, óriási anyagi áldozat után idén megszerezték edzői diplomáikat. A szintén közel harminc fős gyerekkorú gazemberek, kor és tudás szerinti lebontásban, külön csoportban tudnak dolgozni, amibe Egyed Peti sensei is besegít. Az ovi és gyerekcsapatot ,a judoval is foglalkozó felnőtteket a Judo szakosztály fogja keretbe és Rigó Péter sensei ,mint szakosztályvezető irányítja, segíti szakmailag, valamint a Judo Szövetségnél intézi a háttérmunkát. Szegény Peti ezt nagyon

megjárta. Rengeteg munka van a nyakában. Az ifik 16 éves koruk után edzői javaslatra kerülnek a felnőtt szakághoz kiváló alapokkal. Ez a felkerülési rendszer az alapja magának a KBA fennmaradásának is. De nem titkolt szándékom törődni az edzőkkel az anyagi juttatásokon túl azzal is, hogy milyen módon vihetnék tovább tanítványaikat a felkerülési rendszer mellett.


Jitsu szakág

Rengeteg helyen jártunk a világban és ezzel párhuzamosan szánt szándékkal toltam nemzetközi porondra a tanítványaimat, hogy lássák , hol állnak, hogyan állják meg a helyüket nemzetközi ,de hazai összehasonlításban is. Nem végeztem agymosást, nem mondtam a ,,szarra,, hogy befőtt csak azért, mert polcra került. Nézzék meg minél több helyen és helyzetben, hogy adják –e a pofont vagy kapják. Ez az én vizsgám. Én előttük vizsgázok nap, mint nap. Nem sápkórós cérnametéltek a jitsu szakágban edzők, akiknek a válluk hegyesszögben borul a tüdőcsúcsra , hanem egy nagyon is egyéni, csak a KBA-ra jellemző edzés és technikai rendszer által kiképzett kemény fickók és csajok. A gí

mellett ott van a zsákban a boksz kesztyű a fogvédő és a sebtapasz is. Erre haladunk.


Nem kívánok most technikai részletekbe bocsátkozni , de egyre inkább a meggyőződésem , hogy a jitsuban megszokott technikák gyakorlásakor a jitsu iskolák- tisztelet a kivételnek - elfelejtenek valamit. Az ellenfél visszaüt. A jitsu szakágban nagy szerencsénk van, hogy meríteni tudunk egyrészt a már előképzettséggel rendelkező, felkerülő fiatalokból, másrészt a kiváló reklámok hatására is sok fiatal talál meg bennünket. Ám megtartásuk még sok –sok fejlődést, tapasztalást kíván. Még mindig

nincsen felelős edző mellettem a kezdőkhöz és ez komoly, nagyon komoly baj. Az én dolgom a haladók és mesterek színvonalas edzése nem pedig ingafutás a fehér öves és danos között. Ez olyan veszély , ami 2025-ben prioritást élvezően kiemelt, megoldandó feladat.


Egyetemi szakosztály : sikerült megtartani a lehetőségét annak, hogy szükség esetén bejussunk az egyetemre, de parlagon heverő gyöngyszem még mindig, mert nincsen irányítója, gazdája , holott egy messze a legjobban felszerelt teremről beszélünk. Minden jelenlegi eredményünket egy éven belül képes lenne túl szárnyalni. Muszáj 2025-ben ezzel komolyan foglalkozni. Ugyanúgy kincseken taposunk trágyás lábbal, mert a sződi iskola és maga Sződ is régiója leggyorsabb fejlődési mutatóit produkálja és mi még mindig nem oldottuk meg azt, hogy ennek is gazdája legyen annak ellenére,

hogy tárt karokkal és beszőnyegezett teremmel várnának.


Haladókról szólva: jelenleg olyan hat – hét fős zöld kék öves csapat állt fel, akik komolyan terhelhetők, megbízhatóak feladatokkal és komoly fizikai ütőerőt képviselnek. Utánuk pedig ott állnak a már elkötelezett narancs övesek is. Ebben az évben sok feladatot fognak kapni és nagyon számítok rájuk.

Rengeteg mindent letettek az asztalra ,megérdemlik a dicséretet. Közülük Lenke és Kárpáti Zoli oktatói szárnyaikat is meg megrebbentették már. A nyáron a jelenlegi narancsok felkészítése is az ő feladatuk lesz.


informatika , PR, cikkek és filmek:

Nem igaz, hogy a jó bornak nem kell cégér. Nagyon is kell. Ha nem lenne kiváló informatikus és reklámfilmek készítéshez értő csapatunk nem lenne az 1% -ból rekord bevételünk és nem lenne utánpótlásképzésünk. Semmink sem lenne. Ehhez kiváló elmék okos, jó ízlésű szakemberek adják a hátteret. Csak az tudja, aki benne van, mennyi egyeztetés telefonhívás és problémamegoldás szükséges egy év alatt, mire kész termék kerül a KBA honlapjára vagy száguldhatnak az információk a

megfelelő helyre. Horváth Geri, Zsuzsi, Ancsa, Richi, Kárpáti Zoli, Bogi – remélem nem hagytam ki senkit - hatalmas munkát végeznek minden évben. Mennyi és mennyi vita van egy - egy film mögött. Van úgy ,hogy Horváth Zsú elkészíti és kidobja a már kész filmet, majd kezdi elölről csak mert behisztizek és nem egyezik valami a gyökér agyamban, ezt pedig este edzésről hazafelé zúdítom a nyakába. Szóval a kész termék mögött nagyon sok órányi munka és egyeztetés van.


Dan kollégium:


A dan kollégium minden tagja saját nevelés. Egytől – négy danig mindenki vizsgával

érte el fokozatait. A felfogásunk az, hogy egytől öt danig kortól és egészségi állapottól függő szinten, de annak megfelelően, vizsga alapján kapjon fokozatot mindenki, hiszen egy Akadémián hogyan követeljen olyan oktató vagy, hogyan mutasson példát mester, de haladó is másoktól és másoknak, aki maga nem teljesítette azt,amit elvár. Én is mindig azt mondom, hogy sosem követelek olyat, amit nem tudok megcsinálni vagy anno nem tettem meg. Ám itt is hatalmas problémával küzdünk. A danosok és haladók külön edzése nem megoldott. Az egyetemi lehetőséget össze kell kötnünk és itt

kapcsolódik be a központi terem kezdő edzőjének megtalálása is. Ha ezt megoldjuk, irány a csillagos ég! De egyedül nem megy.


Idei danvizsga:


Idén ismét danvizsgákra volt lehetőségünk. Három nagyszerű mestert avathattunk,

akik legkevesebb tizenöt év odaadó munkája után jutott oda, hogy végre elhagyják gyerek múltjukat és elinduljanak a komoly úton és ezen visszatekintés után már csak az új út lehetőségeit kutassák. Bogár Attila, Bencsik Marci és Hazay Levente másfél év készülés és nyolc órai megfeszített vizsga után megérdemelten köthette fel a KBA jelképével ellátott fekete övet. Ez a fekete öv egységes. Mindannyiunk övén ez az embléma szerepel. Más nem hordhatja, nem kaphatja, nem megvehető

csak elérhető. Nagyon büszke vagyok rájuk és aznap este Asztor is elismerően csámcsogta el az esti répáját. Egy kis személyes rekordnak is örülhettem, hiszen személyükben a negyvennegyedik fekete övesemet avathattam.


Jövő évi Dan vizsgák előtt is állunk. Első és harmadik danokra adtam engedélyt. Idén, 2025-ben október elején így három főnek adatik meg a lehetőség a fekete öv vizsgákhoz. Rettenetesen drukkolok nekik – babonából nem írok most ide a neveket, hiszen mögöttük is legkevesebb másfél évtizedes munka áll. A jitsu a judo az ő számukra is a napi kultúrájuk része. Nem hobbi, nem kedvtelés, hanem higiénia. Szóval, nagy dolgok előtt állunk, adja Isten, hogy ne csesszük el.


Iaido:


Ahogyan az Akadémia jellemzésénél mondtam, az Akadémia iskolák összefogója. A Budo kultúra fizikai és szellemi részeinek terjesztője. Ha a múltat nem ismerjük, jövőnk sincsen. Sok – sok éven át tanultam az Iaido-t. Szerettem és gyakoroltam is. Ám tudásom nem versenyezhet az igazi profik tudásával. Miért elégedjek meg azonban ezzel, ha van lehetőség jobbra!? Budavári Anita sensei ötödik danos Európa bajnok felkérésemre sokadik éve fogott kézen bennünket és igazi ázsiai Budo oktatási módszertannal oktat bennünket az autentikus koryu iskolai hátterű Iaido-ra. Ne

felejtsük a Jitsu katonai – szamuráj – kiképzési rendszer volt , még ha ezer más néven is futott, aminek az alapja a katana használata. Így, nálunk egy jitsu mesternek kutya kötelessége értenie hozzá. A pofonok völgye szép dolog, de néha tudnunk kell miért is járunk arra. Anita már régen feladta volna az oktatásunkat , annyira fegyelmezetlenek vagyunk hozzá, de rám való tekintettel még küzd velünk és most is köszönöm , hogy pár órás alkalomért Németországból ideutazott a nyári táborunkba. Itt kap értelmet, hogy a tanulásért három dologról le kell mondani. Az időről: nem rohanunk, annyi időt szánunk minderre ,amennyi szükséges. A távolság: Mindegy mennyit és hová utazunk, a cél, hogy olyan helyre jussunk el, ahonnan a tudást meríthetjük. Az anyagiak: dolgozz és

teremtsd meg a hátterét, hogy eljuthass és odajuthass, ahol tanulhatsz. Üzenem egyebekben mindenkinek, hogy senkit nem fogok békében hagyni az Iaido-val. Letolom mindenki torkán és elsősorban a magamén ha tetszik, ha nem.


Földharc:

Sok esetben találkoztam azzal a téves szemlélettel, hogy a jitsu egy keverék ágazat. Ezt

azok mondják, akik nincsenek tisztában a történelemmel. A jitsu – nevezzük most ennek,- katonai rendszer volt. Szabályok és megkötések nélkül. Egy szamurájnak joga sőt kötelessége volt ölnie bizonyos helyzetekben a csatán kívül is. Senki nem vonta felelősségre. Ennek a rendszernek voltak sajátosságai, amelyek jellemzőek voltak rá. Ebből alakult ki a Judo az Aikido és a karate sok ágazata. Fennmaradásuk sokban függött sportággá válásuktól. Szabályrendszerek erősítették ki jellemzőiket, ezzel elvesztették eredeti Budo technikai ismereteiket, ám kétségtelen, hogy specializálódásuk

technikai fejlődést eredményezett. Ezek lelépték a régi technikai ismeret anyagot, főleg a küzdelemben való alkalmazhatóságot illetően. Ezért a jitsu visszatanulja mindazt ,amit érdemes. A legközelebb hozzánk most a földharc modern kori használata áll. Stágel György sensei Patric és Anna sensei élharcosai ennek a specializálódott rendszernek. Most a legfőbb feladatunk, hogy a sajátosságainknak, szükségleteinknek megfelelő párhuzamos rendszert alkossunk a judo földharc ismereteinkkel. Ez nem egyezik mindenkinek a véleményével. Az Akadémia azonban nem maradhat meg azonos szinten. Fejlődnie kell, hiszen a jitsu élő rendszer, mint, ahogyan a nyelv is. Nyelvében él a

nemzet... De most mondom, hogy nem egy az egyben való átvételről van szó, hiszen ezt is szabályrendszer alakítja, hanem a mi céljainkra egy önző kisajátítás.


Verseny: Hosszú évekig a judo és földharc versenyek adták a felkészültség fokmérőjét. Ezt átvette a vizsgák , övvizsgák lehetőségei, eseményei. Azt kell mondjam, hogy ingyen senki nem kapott semmit. Aki ezeken átment azokat nem féltem semmilyen helyzetben. Ám idéntől ismét felütötte a fejét a fiataloknál a versenyek utáni igény. Ebben nagyon fogok számítani a Judo és földharc versenyeken eredményesen szerepelt mesterekre, de Merkert Zoli sensei- re is ,aki a Grappling Szövetségnél nemzetközi bíróként járja a világversenyeket, képvisel bennünket.


Johnny:


Elhunyt mesterem hanshi Johnny Bernaschewice. Őróla már írtam a közösségi portálon. Több, mint húsz évig tanultam tőle és a mai rendszerünk ismert formája nagyrészt épült iskolája a Chi Ryu Aikijitsura.


Iskola, Gimnázium:


Kiváló a kapcsolatunk az iskola pénzügyi és igazgatási vezetésével. Sok - sok köszönet azért, hogy anyagi téren mindig nézték az érdekeinket és mindent megtettek most is, hogy nyitottan álltak üzleti csomag ajánlatunkra, így megfizethető áron tudtunk maradni továbbra is az iskola termeiben. Ez viszont sokkal nagyobb pénzügyi fegyelmet követel tőlünk, amit elsősorban tőletek is kérek betartani, hiszen értetek van.



Szeretném mindenkinek megköszönni az idei munkát, hogy mindenki tette a dolgát a saját szintjén és lehetőségein belül. De egyvalamit meg kell, hogy értsetek. Olyan szemléletre van szükségünk, ahol az egyén nem azt mondja, hogy majd megoldják a dolgokat azok, akik mindig is aktívak, hanem önálló és tevékeny munkára, segítségre van szükségünk. Olyanokra, akik nem beleülnek a készbe és mindig a másikra várnak. Százszor és ezerszer is mondtam, hogy az egyén sikere a társak nélkül nem elképzelhető és segítsetek továbbra is abban, hogy időről időre beképzelt diktátor lehessek, nagy szájjal kiabálhassam tele a világot dicsőségemmel és önthessem le lakkal magamat. :))


Teljes szívből és határtalan hálával köszönöm az elmúlt évet és kívánok mindenkinek Boldog és eredményes évet az Úrban!

Köszönöm, hogy 2024-ben is tanítottatok engem!


Shihan

31 megtekintés

Comments


bottom of page